Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Przemyśl to miasto, które słynie zarówno z dzwonów, jak i z fajek. Nie mogliśmy zatem nie odwiedzić jednego z najsłynniejszych fajkarzy w naszym mieście, jakim jest Pan Henryk Worobiec.

W progach niedużej pracowni przywitał nas syn p. Henryka - Pan Mateusz Worobiec, który zaczarował nasze dzieci. Weszliśmy do niepozornego domu, który, tak jak wczorajsza kamienica, krył ogromną tajemnicę. Znaleźliśmy się w miejscu wymarzonym dla każdego chłopca - wiertarki, dłuta, wyrzynarki, szlifierki, słoje z bejcą. Zapach drewna unosił się ponad naszymi głowami, a na stole rozpościerał się niezwykły widok - dziesiątki różnorodnych fajek z przepięknymi ustnikami w wszystkich kolorach tęczy.

Pan Mateusz zdradził nam sposób, w jaki powstają fajki - wytwarzane są z wysokiej klasy wrzośca, sprowadzanego z basenu Morza Śródziemnego. Drzewo jest gotowane, aby nie ulegało wyschnięciu, a następnie przewożone w wielkich worach po kawie - aby mogło schnąć i by nie uległo zepsuciu.

Sposób produkcji oparty jest głównie na ręcznym wykonawstwie. Powstają modele standardowe, okazjonalne i na specjalne zamówienia, w wielu kształtach o eleganckich klasycznych liniach a także indywidualnym charakterze.

Pracownia Fajek Worbiec to firma rodzinna, założona w 1954 roku przez ojca Pawła. Kontynuując rodzinną tradycję p. Henryk prowadzi ją wspólnie z Żoną od 1979 roku, a od kilku lat również z synem - Mateuszem.

Na ścianach pracowni można było zobaczyć dyplomy, certyfikaty i dowody uznania mistrzowskiej pracy. Same przedszkolaki rozglądając się dookoła stwierdziły, że to takie"czarodziejskie miejsce, w którym pracują sami Artyści" - słowa, które najlepiej oddają poważanie dla codziennego trudu fajkarza.

Na koniec otrzymaliśmy piękne drewniane serduszka wykonane z wrzośca oraz słodkości, które wywołały na dziecięcych twarzach ogromny uśmiech. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia, które najlepiej oddaje wrażenia.

Panom Fajkarzom - p. Henrykowi i p. Mateuszowi serdecznie dziękujemy za możliwość odwiedzenia kolejnego tak niezwykłego miejsca w naszym pięknym Przemyślu.

Dziękujemy!