logo 200

5a

5

domek   mapa    

dziewczynka

5b

Sw JS Pelaczar 180

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Mamo! Tato! Idę do przedszkola! 
Czyli jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu?


 

Czas biegnie nieubłaganie, już niebawem niejeden 3 – latek, a w dzisiejszych czasach 2,5 – latek pierwszy raz pomaszeruje do przedszkola.  To w jaki sposób dziecko przejdzie próg między domem a przedszkolem zaważy w wielu przypadkach na jego późniejszych postawach wobec wyzwań życiowych.

Dla dziecka jest to pierwsza wielka zmiana , która niesie ze sobą zainteresowanie, ale także lęk i obawę. Rozstanie z rodzicem jest przeżyciem trudnym dla dziecka, ale także dla rodziców. Jako rodzice mogą Państwo już teraz podjąć szereg działań, która pomogą Waszym pociechom zniwelować stres związany z pierwszymi chwilami w przedszkolu

Na początek warto nauczyć dziecko samodzielnego pozostawania – u babci, cioci. Oswajamy w ten sposób maluszka z tym, że rodziców czasem nie ma i nic złego się nie dzieje, co ważniejsze zawsze wracają. Drugą ważną rzeczą jest uczenie dziecka samodzielności. Warto wykorzystać nadchodzące miesiące do ćwiczenia samodzielnego ubierania się, rozbierania, jedzenia, korzystania z toalety. Drodzy Rodzice postawcie na naukę samodzielności, ale jednocześnie dopilnujcie, aby Wasz maluszek potrafił komunikować własne potrzeby. Przedszkolaczek, który jest w znacznym stopniu samodzielny czuje się dużo pewniej. Samodzielność zaoszczędza mu potencjalnego stresu w wielu przedszkolnych sytuacjach. Istotne jest również wdrażanie dziecka do przestrzegania zawartych umów. 
Z pewnością konsekwentne zachęcanie do sprzątania po skończonej zabawie zabawek zaowocuje i w domu i w przedszkolu. Czas przedszkolnej adaptacji będzie nam łatwiej przejść jeśli dziecko wcześniej przyzwyczai się do wcześniejszego wstawania i sprawnej porannej toalety oraz  będzie miało stały rytm dnia. Warto również uprzedzić maluszka, że niebawem pójdzie do przedszkola. Zacznijcie wątki przedszkolne wplatać w codzienne rozmowy. Należy jednak zadbać o pozytywny przekaz. Unikajcie komunikatów  w straszącej formie: w przedszkolu nie będziesz mógł tak grymasić przy jedzeniu. Może uda się Wam zaśpiewać z dzieckiem piosenkę zapamiętaną ze swoich przedszkolnym lat, a może wyrecytować wierszyk, opowiedzieć o swoim znaczku?  Zaznaczcie, że w przedszkolu będzie Pani do której będzie się ono mogło zwrócić w każdej potrzebie.
Zaangażujcie pociechę w przygotowanie do pierwszych dni w przedszkolu. Maluszek będzie zadowolony, gdy pozwolicie mu wybrać dla siebie szczoteczkę do zębów, pościel do leżakowania czy woreczek na pantofelki. Postarajcie się często przybywać w okolicach przedszkola. Niech dziecko pozna drogę prowadzącą do niego, niech zobaczy jak bawią się dzieci na przedszkolnym placu zabaw. Zadbajcie też o to, aby wyczekiwany, pierwszy dzień w przedszkolu otoczony był radosną i miłą atmosferą. Nie krzyczmy na dziecko, nie śmiejmy się. Psychologowie radzą, żeby nie przeciągać pierwszego rozstania. Ze względu na większą odporność emocjonalną tatusiów dobrze jest, abyw tym dniu to właśnie tata towarzyszył dziecku w drodze do przedszkola. 
W pierwsze dni warto wcześniej odebrać  pociechę z przedszkola, choć jest to indywidualna sprawa każdego przedszkolaczka i należy to na bieżąco konsultować z nauczycielkami grupy. Pamiętajmy, aby przestrzegać umów zawartych z dzieckiem odnośnie odebrania pociechy z przedszkola. Warto też, aby na pierwsze dni w przedszkolu dziecko zabrało swoją ulubiona zabawkę, towarzystwo przyjaciela z pewnością okaże się niezastąpione w tym czasie. 

Kadra przedszkola wraz z rodzicami powinna pomóc w stopniowym poznawaniu środowiska, w nawiązywaniu kontaktów, aby dziecko czuło się bezpiecznie i zaakceptowało nową sytuację.  Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z rodzicami uda nam się stworzyć takie warunki, w których dzieci będą czuły się bezpiecznie i co za tym idzie będą miały możliwość pełnego rozwoju.

oprac. Bernadetta Osięga 
 

Dane kontaktowe

dane kontaktowe blok
Przedszkole Niepubliczne
" Małe Betlejem" Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Archidiecezji Przemyskiej
37-700 Przemyśl
ul. gen. Wł. Sikorskiego 9 A
tel. 16 679 90 65
       667 657 364

Statystyka

Odsłon artykułów:
1866555