Marzec u starszaków

Opublikowane: 31 marca 2023

Marzec w grupie Starszaków obfitował w bardzo wiele ciekawych wydarzeń i tematów. Miesiąc  rozpoczęliśmy od tematu ,,W kinie i w teatrze.’’ Dzieci zamieniły się w aktorów, odgrywały scenki pantomimiczne, stworzyły własny teatr, w którym wystawiły sztukę pt. ,,Wesołe rozmowy zwierząt’’, wykorzystując pacynki. Następnie realizowaliśmy tematy, które przybliżyły nas do nadchodzącej wiosny. Tworzyliśmy kalendarz pogody, stworzyliśmy symbole marcowej pogody wykorzystaliśmy je do zabaw matematycznych, kodowania, a także ćwiczeń pamięci (np. gry memo). Dzieci przypomniały sobie co znaczy przysłowie w ,,Marcu jak w garncu’’, bawiąc się w kucharzy ,,mieszały i gotowały marcową pogodę’’. Następnie rozmawialiśmy o zmianach w przyrodzie i oznakach wiosny. Podczas spacerów szukaliśmy pierwszych wiosennych kwiatów, oglądaliśmy pączki na drzewach, słuchaliśmy ćwierkających ptaków. Dzieci nazywały i rozpoznawały wiosenne kwiaty, a także szukały odpowiedzi na pytania: “Jak zbudowany jest tulipan?”, “Czego potrzebuje kwiat by rosnąć?”. Podczas zajęć dotyczących zwierząt wiejskich, utrwaliły nazwy zwierzą dorosłych i ich dzieci, miejsc w których mieszkają a także mogły spróbować ,,wydoić krowę’’ i zobaczyć skąd się bierze mleko. Na zajęciach dydaktycznych dzieci doskonaliły umiejętności czytania i analizy głoskowo- sylabowej, poznaliśmy kolejne litery, nie zabrakło oczywiście zabaw matematycznych, zagadek, zabaw ruchowych oraz rozwijania kreatywności oraz sprawności rąk podczas wykonywania prac plastycznych.Nasze przedszkole odwiedziła p. Policjantka, przybliżając dzieciom min. zasady poruszania się na drodze, dzieci realizowały zadania wielkopostne, uczestniczyły w Drodze Krzyżowej, zaśpiewały Barkę dla Jana Pawła II, z okazji Dnia Kobiet wszystkie kobiety, te duże i te małe zostały obdarowane kwiatami, uczestniczyliśmy w ,,Wielkanocnych warsztatach’’ w Muzeum Ziemi Przemyskiej, zajęciach sportowych w Sp.nr4. Piekliśmy i ozdabialiśmy kruche ciasteczka, rozwijając talenty cukiernicze, posialiśmy rzeżuchę, z okazji zbliżającej się Niedzieli Palmowej wspólnie z dziećmi wykonaliśmy palmy wielkanocne.