Kwiecień u Starszaków

Opublikowane: 29 kwietnia 2023

Kwiecień w naszej grupie obfitował w wiele wydarzeń. Miesiąc zaczęliśmy od zajęć, podczas których powoli zaczęliśmy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych i posialiśmy rzeżuchę. Tydzień był pełen świątecznych wrażeń. Rozmawialiśmy głównie na temat wielkanocnych zwyczajów, symboli  i potraw. Dzieci wykonały świąteczne kartki, uporządkowały wiedzę na temat zwyczajów związanych z Wielkanocą, przygotowały świąteczny koszyczek, utrwaliły nazwy i symbolikę wkładanych do niego potraw. Z okazji Dnia Kapłaństwa na ręce księdza proboszcza Janusza Mączki złożyliśmy świąteczne życzenia dla kapłanów parafii Miłosierdzia Bożego w Przemyślu. Podczas tygodnia ,,W świecie książek’’ przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje książka i papier, zapoznały się z różnymi rodzajami książek, czym różni się księgarnia od biblioteki,  na czym polega zawód bibliotekarza, przypomniały sobie zasady zachowania w miejscach użyteczności publicznej. Razem z grupą młodszą wybraliśmy się do Przemyskiej Biblioteki Publicznej i uczestniczyliśmy w zajęciach przygotowanych przez panią bibliotekarkę. Nauczyliśmy się jak dbać o książki i jak wypożyczyć książkę z biblioteki. Zbliżający się Dzień Ziemi skłonił nas rozmów na temat ochrony środowiska. Zastanawialiśmy się przede wszystkim, jak sami możemy dbać o środowisko. Wyjaśniliśmy, co oznacza słowo ekologia i dlaczego tak ważne są działania proekologiczne. Rozmawialiśmy na temat właściwych i niewłaściwych zachowań wobec środowiska, o zjawiskach zagrażających środowisku i zastanawialiśmy się, jak im przeciwdziałać. Wspólnie ćwiczyliśmy segregowanie śmieci do odpowiednich pojemników. Dzieci poznały pojęcie recyklingu, oglądały ilustracje pokazujące, że niektóre rzeczy można wykorzystać powtórnie. Z okazji Dnia Ziemi razem z grupą młodszą posadziliśmy drzewko  na placu zabaw. W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy na temat łąki i jej mieszkańców. Obserwowaliśmy i nazywaliśmy rośliny, owady zamieszkujące łąkę, które spotkaliśmy podczas spacerów. Jak w każdym tygodniu trenowaliśmy umiejętność czytania, liczenia, układaliśmy zadania matematyczne i je rozwiązywaliśmy, graliśmy w gry stolikowe, tworzyliśmy prace plastyczne, rozwijając swoją kreatywność. Świętowaliśmy szóste urodziny Dominika oraz imieniny pani Dyrektor. Jak zawsze cieszyliśmy się sobą nawzajem i wspólnie spędzanym czasem.