Wrzesień w grupie starszej

Opublikowane: 30 września 2023

Wakacje szybko minęły i zaczęliśmy kolejny rok wspaniałej przygody w naszej  „zerówkowej” sali. Wszystkim dzieciom, ale również nauczycielom dużo radości sprawiło ponowne spotkanie się. We wrześniu dzieci podejmowały różne aktywności i zabawy. Dzieci uczyły się właściwych zachowań, akceptacji, tolerancji i empatii, rozróżniania dobra i zła. Omawialiśmy zasady i tworzyliśmy nasz kodeks, dzięki któremu będzie nam się łatwiej bawić i uczyć. Przedszkolaki uczyły się ze sobą współpracować i okazywać sobie szacunek. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach sensorycznych (zabawa piaskiem kinetycznym), badawczych oraz matematycznych doskonaląc umiejętności liczenia i porównywania. Uczyliśmy się orientować  w schemacie własnego ciała, różnicować prawą i lewą stronę, aby świadomie poruszać się  w przestrzeni, wiemy, co jest przed nami, za nami, nad i pod. Przygotowując się do nauki czytania i pisania przedszkolaki wykonywały ćwiczenia w swoich nowych książkach. Dzieci poznały dwie litery O,o; A,a. Poznawaliśmy bliżej pracę policjanta, strażaka oraz ratownika medycznego oraz pojazdy specjalne. Rozpoznawały jakie przedmioty będą najbardziej potrzebne w danym zawodzie. Oglądaliśmy ilustracje różnych sytuacji i ocenialiśmy, jaki numer alarmowy powinniśmy wybrać. Uczyliśmy się jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi, kiedy dzwonimy po pomoc. Przedszkolaki przypomniały sobie  zasady ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się na ulicy. Obchodziliśmy urodziny Tymona – odbyło się składanie życzeń, śpiewanie „Sto lat”, wręczenie dyplomu urodzinowego oraz stworzenie książeczki życzeń. Wraz z grupą młodszą odwiedziliśmy Państwową Straż Pożarną w Przemyślu, aby tam podpatrzeć „prawdziwych bohaterów” dziecięcych zabaw. Uczestniczyliśmy we Mszy Św. z okazji rozpoczęcia roku przedszkolnego w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego. We wrześniu świętowaliśmy Dzień Kropki, w czasie którego rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach i talentach, podkreślając, że każdy z nas jest ważny i ma jakiś talent, którym może podzielić się z innymi.  Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu,  każde dziecko zostało obdarowane medalem ,,Super Przedszkolaka’’. Podczas obchodów Dnia Jabłka dzieci uczestniczyły w przygotowaniu szarlotki i soku jabłkowego. We wrześniu rozpoczęliśmy akcję ,,Rodzice czytają bajki”, z tej okazji nasze przedszkole odwiedziły mama Tymona   i mama Dominika z grupy starszej. Dziękujemy za wspólne czytanie bajki.